|

Följ med på privat visning med engelsktalande guide av Eileen Grays Villa E-1027 på Cap Martin, ett av modernismens mästerverk. Strax intill ligger arkitekten Le Corbusiers Cabanon.
Vi träffas på södra sidan av järnvägsstationen som heter Roquebrune-Cap-Martin där det även finns parkeringsplatser. Till stor del sker besöket utomhus och kräver bekväma skor eftersom det är många trappor i kuperad terräng. För vägbeskrivning se nedan.
Läs mer om Eileen Gray i Rivieranytt 2/2022.
Samlingsplats: Ni träffar den engelsktalande guiden kl. 09:45 vid järnvägsstationen Roquebrune–Cap Martin.
Var ute i god tid eftersom det kan vara svårt att hitta och guiden väntar inte på de som kommer försent. Besöket börjar kl. 10.00!
Vänta vid den vitmålade före detta järnvägsvagnen med texten “Cap Moderne”. Därifrån promenerar ni tillsammans några minuter till villan på Cap Martin.
Med bil
Viktigt att tänka på
Kontaktnummer till Cap Moderne; 04 89 97 89 52
Minst 10 och max 15 personer
Pris: 26€ icke-medlemmar betalar 36€
Sista dag för avbokning 10 maj