Årlig visning
Efter år
Månadsvy
Månad
Weekly View
Vecka
Daily View
Idag
Categories
Kategorier
Search
Sök

2624 Besök i Eileen Grays Villa E-1027 19/5  
Tisdag 19 Maj 2026  09:45 - 12:30
Antal anmälningar:


villa-eileen-gray-manuel-bougot.jpg

Följ med på privat visning med engelsktalande guide av Eileen Grays Villa E-1027 på Cap Martin, ett av modernismens mästerverk. Strax intill ligger arkitekten Le Corbusiers Cabanon.

Vi träffas på södra sidan av järnvägsstationen som heter Roquebrune-Cap-Martin där det även finns parkeringsplatser. Till stor del sker besöket utomhus och kräver bekväma skor eftersom det är många trappor i kuperad terräng. För vägbeskrivning se nedan.

Läs mer om Eileen Gray i Rivieranytt 2/2022

 

 

Beskrivning

Samlingsplats: Ni träffar den engelsktalande guiden kl. 09:45 vid järnvägsstationen Roquebrune–Cap Martin.
Var ute i god tid eftersom det kan vara svårt att hitta och guiden väntar inte på de som kommer försent. Besöket börjar kl. 10.00!

Vänta vid den vitmålade före detta järnvägsvagnen med texten “Cap Moderne”. Därifrån promenerar ni tillsammans några minuter till villan på Cap Martin.

Med bil

  1. Ta motorvägen och välj avfart 57 (direkt efter Monaco) mot La Turbie / Roquebrune Cap Martin
  2. Kör genom La Turbie
  3. Sväng höger vid hotellet Maybourne Riviera mot Monaco / Beausoleil
  4. Ta sedan vänster mot Cap Martin, ner mot kusten
  5. Följ vägen tills ni kommer till en rondell med skylt mot Gare SNCF / Cabbé
  6. Kör ner mot vattnet och passera över järnvägsspåren
  7. Parkera vid stationen – mötesplatsen är vid den vita järnvägsvagnen “Cap Moderne”

Viktigt att tänka på

  • Kör inte ut på Cap Martin eller mot Carnolès
  • Villan (E1027 och Le Corbusiers Cabanon) ligger nära Monaco, inte längre ut på halvön
  • Vägen ner är smal, kör försiktigt
  • Det finns parkering vid järnvägsstationen för besökare
  • Hundar får ej följa med

Kontaktnummer till Cap Moderne; 04 89 97 89 52

Minst 10 och max 15 personer

Pris: 26€  icke-medlemmar betalar 36€

Sista dag för avbokning  10 maj

  • Om du vid avbokning via hemsidan väljer att ”spara gjorda betalningar på ditt medlemskonto” utgår ingen administrationsavgift och du får beloppet innestående på ditt medlemskonto för betalning av framtida aktiviteter.
  • Under Medlem -Mina fakturor/betalningar kan du se ditt aktuella saldo för medlemskontot.
  • Kontakta gärna kansliet om du i stället vill ha återbetalning. Obs att det då tillkommer en avgift på 3 €.
  • Vid eventuella frågor gällande aktivitet/ bokning kontakta Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. 

 

Plats

 
Cap Moderne
gare SNCF de Cap-Martin Roquebrune,  
Roquebrune-Cap-Martin, 06190

Spara till din kalender

  Ladda ner som iCal-fil

Registrering

Du måste vara inloggad och behörig för att kunna boka