Årlig visning
Efter år
Månadsvy
Månad
Weekly View
Vecka
Daily View
Idag
Categories
Kategorier
Search
Sök

Konstnärsträff på Villa Ingeborg - Kim Boulukos & Leo Wesel  
Tisdag 26 Mars 2019  18:00 - 20:00
Antal anmälningar:


Leo Wesel.png

Missa inte möjligheten att träffa Kim och Leo när vi bjuder in till vernissage nummer två eller finissage eftersom utställningen slutar 30 mars.

 

 

Beskrivning

Kim Boulukos föddes 1957 i New York och lever och arbetar i Nice sedan 1992. Hon studerade litografi i New York där hon också tog sin examen, Bachelor´s degree in Fine Arts. Därefter studerade hon även skulptur och konsthistoria i Washington. De senaste åren har hon varit inspirerad av djur. ”Min önskan är att mina antiloper och hästar ska förmedla en stark sammanflätat upplevelse som väcker känslor av överraskning och bräcklighet, farhågor och respekt, rädslor men också attraktion och beundran. När det gäller mina lekfulla hundskulpturer hoppas jag att man ler och känner glädje när man ser dem.” Kim har tidigare ställt ut på gallerier i USA och i Europa. Hennes konstverk finns både i offentliga och privata samlingar på tre kontinenter.

Leo Wesel föddes 1955 i Roosendaal, Nederländerna och bodde och arbetade i 20 år i Ventimiglia innan han flyttade till Nice. Efter att ha studerat på Haags Konstakademi
tog hans oljemålningar en abstrakt-expressionistisk riktning. Inspirerad av Konok och Nádlers arbete har både Leo Wesels målningar och litografier utvecklats till en konstruktivistisk och geometrisk stil. Materialen i hans skulpturer skiftar; skiffer, keramik eller trä blandas med järn, brons och aluminium. Leo har ställt ut på flera europeiska
gallerier. Hans konst kan ses på museer i Frankrike, Holland och Ungern.

Plats

 
Villa Ingeborg
40 avenue de Verdun,  
Cagnes sur Mer, 06800
France.
Telefon: 04 92 13 15 34

Spara till din kalender

  Ladda ner som iCal-fil

Registrering

Du måste vara inloggad och behörig för att kunna boka